Postcrossing Official Forum
Not logged in [Login - Register]
Go To Bottom

Printable Version  
Author: Subject: 21 April 2018 Postcrossing meetup in KHARKIV
TravellingMind
New Member
**

Registered: 14-4-2018
Country Flag:
Austria

Austria
Postcrossing Username: TravellingMind
Member Is Offline

[*] posted on 14-4-2018 at 02:19 PM
21 April 2018 Postcrossing meetup in KHARKIV

CITY/REGION:KHARKIV
DATE: 21 April 2018
TIME: 2pm
MEETUP PLACE: Taras Shevchenko Monument on Sumskaya street

Dear fellow postcrossers,

My name is Irene, I am a student from Austria and currently live in KHARKIV as an exchange student for one semester.

I love Postcrossing and would like to meet up with Ukrainian postcrossers, spend a nice afternoon together, get to know each other, talk and maybe send some postcards :)

WHEN: Saturday, 21st of April, 2 pm

WHERE: I would suggest we meet at the Taras Shevchenko Monument on Sumskaya street, then we can walk around a bit, maybe you can show me cool places to buy postcards (I haven't really found them here yet...), or we can go to a cafe.

Also, I am working on a research project about Postcrossing in Ukraine (as a part of my university studies) and I am looking for Postcrossers who would like to do a little interview with me - about why you use Postcrossing, what you like about it, etc. I'd be glad to find some potential interview partners at the meetup! But of course, you are also warmly invited to come to the meetup even if you don't want to participate in the interview.

Please let me know if you would like to come. I'm looking forward to a nice meetup :)

Irene
View user's profile View All Posts By User
TravellingMind
New Member
**

Country Flag:
Austria

Austria
Member Is Offline

[*] posted on 14-4-2018 at 02:38 PM

А сейчас на русском :)

ВСТРЕЧА посткроссеров в Харькове

Меня зовут Ирене, я из Австрии и теперь живу в Харькове на семестр по обмену. Здесь, я учусь в ХПИ, и я буду в Харькове до июля.

Я люблю Посткроссинг и мне было бы очень приятно познакомиться с украинскими участниками, проводить хорошее время вместе, разговаривать и подписать несколько открыток :)

КОГДА: Я думала, суботта, 21-ого апреля, в 2 часа. Но если вам другой день лучше, пожалуйста скажите! Я уверена что мы сможем найти какой-то срок, который всем подходит.

ГДЕ: Я предпологаю встретиться около монимента Тараса Шевченка на Сумской улице. Потом мы сможем гулять, в какой-то кафе сесть, или вы могли бы мне показывать хрошие места, где можно купить открытки? Я их в Харькове, кажется, еще не нашла... ;)

Кроме того, я работаю над маленьким исследовательским проекте о Посткроссинге в Украине. Было бы отлично если кто-то из вас хотел бы делать небольшое интервью со мной - о том, как вам нравится Посткроссинг, почему вы им пользуетесь и т.д. Но конечно, я буду очень очень рада вас увидеть на встрече даже если в интервью участвовать вам не хочется :)

Пожалуйста, если вы хотели бы прийти, напишите. Я жду с нетерпением нашу встречу :)

Ирене
TravellingMind
New Member
**

Country Flag:
Austria

Austria
Member Is Offline

[*] posted on 18-4-2018 at 03:34 PM

I have very short dark brown hair, and I will be waiting at the monument at 2 pm with a brown backpack for anyone who's interested in coming :)

By the way, one person who can't make it this Saturday also messaged me and I'll meet her another day. If you aren't free on Saturday, this is also an option :)

Looking forward to the meeting!
Irene

Если вы собираетесь прийти в субботу: У меня очень короткие тёмные волосы, и я буду ждать около монимента в 2 часа с коричневым рюкзаком.

Кстати, одна женщина которая в субботу не сможет прийти мне написала, и мы с ней встретимся в какой-то другой день. Если у вас в субботу не получится, но вы всё-таки хотели бы встретиться, это конечго возможно :)

Ирене

Go To Top

Imprint